Neden Bursa?

7

Neden Bursa?

Bursa Demiryolu ve Raylı sistemler yatırımları, Türkiye’nin Bursa şehrinde ulaşımın geliştirilmesi amacıyla yapılan yatırımları kapsar. Bursa, nüfusu ve sanayi potansiyeli bakımından önemli bir şehir olduğundan, ulaşım altyapısının güçlendirilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda, Bursa’da demiryolu ve raylı sistemler yatırımları önemli bir yer tutmaktadır. Bu yatırımlar sayesinde şehirdeki ulaşım daha hızlı, konforlu ve güvenli hale getirilmektedir.

Demiryolları:
Bursa-Gemlik ile Yenişehir-İnegöl arasına demiryolu hattı ile iki büyük lojistik merkez, bir demir-çelik tesisi kurulacak. Bursa’ya önümüzdeki 4 yıllık dönemde yatırım yağacak. Bursa, Eskişehir ve Bilecik’te mevcut demiryolu hattının daha etkin kullanılabilmesi için sinyalizasyon altyapısı iyileştirilecek. Yolcu trenleriyle ilgili olarak üç ilde de şehir içi toplu taşıma ve şehirlerarası otobüs hatlarıyla, Bursa’da ayrıca deniz ulaşımıyla tarifeler uygulanacak. Lojistik köy olarak planlanan Bursa Doğu Lojistik Merkezi’nin yanına batı
bölgesinde Nilüfer ve Karacabey’e hizmet edecek Bursa Batı Lojistik Merkezi kurulacak. Gemlik Liman Bölgesi ile demiryolunun buluşacağı alanda ise depolama sahaları, yük aktarma istasyonu için çalışma başlatılacak. Bursa Batı Lojistik Merkezi, Bursa OSB ve Nilüfer OSB’ye iltisak hatlarıyla bağlanarak Bursa-Gemlik limanı arasında demiryolu hattı inşa edilecek. Yine Yenişehir-İnegöl arasında bir demiryolu daha yapılacak. Bursa’daki mevcut tren hatları, Gürsu’da yapımı süren hızlı tren hattıyla entegre olacak.  Bursa-Osmaneli hızlı tren hattı üzerindeki TEKNOSAB Geçit- Gürsu-Yenişehir Havalimanı arasında hızlı banliyö taşımacılığı yapılacak. Uludağ Teleferik Hattı, şehir içi raylı sistem hatları ile entegre edilecek. Ayrıca, Ankara-Bursa Hızlı Tren hattının yapım çalışmalarının da devam etmekte olup, projenin hizmete girmesi ile Ankara’ya seyahat süresinin 2 saat 15 dakikaya inecek.

Kentçi Raylı Sistemler:
Bursa T2 Tramvay Hattı ile Eskişehir Tramvay ağına dikey bağlantılı otobüs hatları geliştirilecek. BURSARAY Şehir Hastanesi projemiz de saatte 80 kilometre tasarım hızı ile günlük 410 bin yolcuya hizmet verecek. Yapımı devam eden Bursa-Yenişehir-Osmaneli Hızlı Tren hattımız ile metromuzu
entegre ederek Bursalılara hızlı tren erişimi için konforlu ve dakik bir ulaşım tesis edilecek. Hattın Emek ve Balat Metro kesimi hizmete hazır hale getirildi. Bursa’da devam eden en önemli ulaşım projelerinden birinin de Şehir Hastanesi Metrosu’dur. Yaklaşık 1100 metre uzunluğunda Depo Sahası erişim hattı ile yeni yapılacak tesisin, Bursa’nın tüm metro araç filosunun bakım-tamir ve park ihtiyacına da hizmet edecektir.